ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ

Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 8, στις Παρ 3 Ιουν - 23:07
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Συνταγές από το GreekCook.gr
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

OI EKΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 OI EKΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ Την / Το Δευ 21 Φεβ - 11:46

CYRANO

To Αμβουργο επιστρεφει στα φυσιολογικα του μετρα και σταθμα. Ηταν παντα προπυργιο των Σοσιαλδημοκρατων, που στις δεκαετιες '50, '60, '70, '80 ειχαν τετοια ποσοστα. Οι θρυλικοι μεταπολεμικοι ηγετες των Κουρτ Σουμαχερ, Χελμουτ Σμιττ και Βιλλυ Μπραντ ειτε κατηγοντο, ειτε εζησαν στο Αμβουργο. Εχασαν μονον περιπου 15%, οταν ανεμειχθησαν σε μικροσκανδαλα ( μεγεθους πολυ μικροτερου ενος υποβρυχιου) και πολιτικες φιλικες προς εκδηλωμενες φιλο-ομοφυλικες θεσεις. Το εντυπωσιακο ειναι οτι σημερα 66% της ψηφου ειναι αριστερα του κεντρου. Ας μην λησμονουμε επισης οτι, την επαυριο της ηττας του Α' Παγκ. πολεμου το 1919, τα πληρωματα του γερμανικου στολου που ναυλοχουν στο Αμβουργο κηρυσσουν την Κομμουνιστικη Επανασταση. Και ο πατερας της Αγκελα Μερκελ, Λουθηρανος παστορας αριστερων αποψεων, εγκαταλειπει με την οικογενεια του το 1954 την πολη του, το Αμβουργο, για να μεταβει στην εκκολαπτομενη Λαοκρατικη Δημοκρατια της Γερμανιας, στο Ρόστοκ. Η μικρη Αγκελα μεγαλωνει εκει. Για τον παστορα Μερκελ ο Κουρτ Σουμαχερ δεν ηταν αρκετα αριστερος. Για τους περισσοτερους Γερμανους ηταν "το" φόβητρο, κοκκινο πανι.
Παντως ενα σημαντικο τμημα της δυσαρεσκειας των ψηφοφορων κατα του κομματος της κ. Μερκελ οφειλεται στην διαδεδομενη εντυπωση οτι, εδωσε ευκολα τα χρηματα για βοηθεια στην Ελλαδα και στις ιρλανδικες Τραπεζες, πολιτικη που δεν ειναι καθολου δημοφιλης. Οι σοσιαλδημοκρατες εκαρπωθησαν αυτες τις ψηφους διαμαρτυριας ευκολα, καιροσκοπωντας και καθημενοι φρονιμοι, υπονοωντας μονον οτι ειναι αντιθετοι. Επεσε η ιδια θυμα της πολιτικης της να ενδωσει τελικα και να πληρωσει, αφου πρωτα ανεδειξε το θεμα σε μεγαλο πλεγμα δημοσιων αντιπαραθεσεων. Αυτο ειναι το σχολιο του γερμανικου τυπου.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης