Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Δεν το κόβεις; Throse4
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» MIA KAΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.......
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΚυρ 14 Απρ - 3:26 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΠΕΣ......
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:27 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ!
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΔευ 6 Μάης - 3:40 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» KAI TΩΡΑ......ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!!!!
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΤετ 17 Απρ - 0:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.....
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 8:48 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

»  ΓΛΥΚΟ ΜΙΛΦΕΙΓ
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΣαβ 8 Δεκ - 1:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Έθιμα των Χριστουγέννων απ’ όλο τον κόσμο!
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 22:09 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 14:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Γιατί υπάρχει η παλίρροια;
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:39 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Εθνική έρημος...
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:35 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Το αστερακι μου!!!!!
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 4:58 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ολες τις παρα φυσιν ξανθες
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΣαβ 13 Οκτ - 13:19 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ::: ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 13:16 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ......
Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 10:53 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 15, στις Τετ 10 Απρ - 8:51
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Συνταγές από το GreekCook.gr
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

 

 Δεν το κόβεις;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Admin
Admin
ΔΕΣΠΟΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 1540
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2010
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δεν το κόβεις; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δεν το κόβεις;   Δεν το κόβεις; Icon_minitimeΤρι 5 Οκτ - 9:07

Δεν το κόβεις;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Η διακοπή του καπνίσματος φοβίζει για διάφορους λόγους, ένας από αυτούς είναι και η πιθανότητα αύξησης του
σωματικού βάρους. Ωστόσο, ορισμένοι πρώην καπνιστές ομολογούν πως δεν πήραν κιλά αφού διέκοψαν αυτή τη κακή συνήθεια αλλά υιοθέτησαν κάποιες αλλαγές στη καθημερινή τους ζωή.

Η γνώση του «εχθρού» σου δίνει σημαντικά όπλα για την αντιμετώπισή του. Για να δούμε λοιπόν πως η νικοτίνη σχετίζεται με το βάρος.

Μεταβολισμός & νικοτίνη

Η νικοτίνη δρα ως διεγερτικό, αυτό σημαίνει ότι ωθεί το σώμα σου να χρησιμοποιήσει τους αποθηκευμένους υδατάνθρακες (γλυκογόνο) απελευθερώνοντάς τους στο αίμα. Κατά κάποιο τρόπο λοιπόν αυξάνει τις καύσεις του οργανισμού σου. Επομένως αν μετά τη διακοπή του καπνίσματος συνεχίσεις να προσλαμβάνεις τις ίδιες θερμίδες με αυτές που κατανάλωνες ενώ κάπνιζες είναι πιθανό μακροπρόθεσμα να πάρεις 1-2 κιλά. Ωστόσο, αν αυξήσεις τη φυσική σου δραστηριότητα ή μειώσεις την ποσότητα της τροφής που καταναλώνεις το ενδεχόμενο της αύξησης του σωματικού σου βάρους, απομακρύνεται.

Όρεξη & νικοτίνη

Η νικοτίνη μπορεί να μειώσει την όρεξή σου αφού αυξάνει τη δράση της σεροτονίνης και της ντοπαμίνης, ουσίες που ελέγχουν το τμήμα του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνο για την όρεξη. Για αυτό αφού έχεις καπνίσει ένα τσιγάρο νιώθεις να μη πεινάς για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Επομένως, η διακοπή του καπνίσματος είναι πιθανό να αυξηθεί και η όρεξή σου.

Το κάπνισμα ως παρηγοριά

Το κάπνισμα πολλές φορές χρησιμοποιείται παρηγορητικά, δηλαδή για να καταπραΰνουμε έντονα συναισθήματα άγχους ή θλίψης. Πολλές φορές η κατανάλωση του φαγητού συνδέεται με τα ίδια συναισθήματα. Επομένως, όταν κάποιος έχει διακόψει το κάπνισμα και νιώσει άγχος ή θλίψη αφού δεν μπορεί να καταφύγει στο τσιγάρο καταφεύγει στην πρόσληψη τροφής. Αυτή είναι μία ακόμη πιθανή αιτία αύξησης του βάρους.

Το κάπνισμα ως συνήθεια

Το να κρατάς και να ανάβεις το τσιγάρο, αν είσαι χρόνιος καπνιστής, σίγουρα σου έχει γίνει συνήθεια. Με την διακοπή του καπνίσματος επιθυμείς να απασχολείς με κάτι τα χέρια σου, για αυτό είναι πιθανό να ξεκινήσεις το τσιμπολόγημα και άρα να αρχίσεις να βλέπεις το βάρος σου να αυξάνει. Το κομπολόι αποτελεί μία πολύ καλή εναλλακτική που θα σε κρατήσει μακριά από το ψυγείο.

Τώρα που γνωρίζεις είσαι έτοιμος να κάνεις το βήμα. Συνοπτικά: να σκέφτεσαι θετικά, κράτησε ημερολόγιο όπου θα γράφεις κάθε μέρα τι έχεις καταναλώσει, προσπάθησε να τρέφεσαι υγιεινά, απασχόλησε τα χέρια σου με ένα κομπολόι, βάλε το περπάτημα στη ζωή σου, στο τέλος κάθε μήνα αντάμειψε τον εαυτό σου με τα χρήματα που θα χρησιμοποιούσες για να πάρεις τσιγάρα.


Καλαμάρη Ασπασία-Σοφία
MSc Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος

NewsIt

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dream.forumgreek.com
 
Δεν το κόβεις;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :: ΑΝΔΡΑΣ-ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ-ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε: