Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Throse4
Παρόμοια θέματα
    Σύνδεση
    Ψευδώνυμο μέλους:
    Κωδικός:
    Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
    :: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
    Πρόσφατα Θέματα
    » MIA KAΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.......
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΚυρ 14 Απρ - 3:26 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΓΙΑ ΠΕΣ......
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:27 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ!
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΔευ 6 Μάης - 3:40 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » KAI TΩΡΑ......ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!!!!
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΤετ 17 Απρ - 0:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.....
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 8:48 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    »  ΓΛΥΚΟ ΜΙΛΦΕΙΓ
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΣαβ 8 Δεκ - 1:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » Έθιμα των Χριστουγέννων απ’ όλο τον κόσμο!
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 22:09 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 14:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » Γιατί υπάρχει η παλίρροια;
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:39 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » Εθνική έρημος...
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:35 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » Το αστερακι μου!!!!!
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 4:58 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ολες τις παρα φυσιν ξανθες
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΣαβ 13 Οκτ - 13:19 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ::: ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 13:16 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    » ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ......
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 10:53 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

    Παρόντες χρήστες
    3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

    Κανένας

    Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 15, στις Τετ 10 Απρ - 8:51
    ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
    Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
    Συνταγές από το GreekCook.gr
    ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

     

     ΓΡΑΦΕΝΙΟ Το υλικο του μελλοντος

    Πήγαινε κάτω 
    ΣυγγραφέαςΜήνυμα
    CYRANO

    CYRANO


    Αριθμός μηνυμάτων : 1260
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2010
    Ηλικία : 57
    Τόπος : Αθηνα

    ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΡΑΦΕΝΙΟ Το υλικο του μελλοντος   ΓΡΑΦΕΝΙΟ  Το  υλικο  του  μελλοντος Icon_minitimeΤετ 6 Οκτ - 7:19

    ΓΡΑΦΕΝΙΟ Το υλικο του μελλοντος
    Αρθρο γραμμενο απο τον Αντρέι Γκάιμ, εναν απο τους εφευρετες του, βραβειο Νόμπελ Φυσικής 2010
    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
    Η εικόνα δειχνει μια ελαφρά ατέλεια κρυσταλλικου πλέγματος γραφενίου.



    Τα πάντα στον τρισδιάστατο κόσμο μας, έχουν πλάτος, μήκος και ύψος. Αυτό ήταν ό,τι νομίζαμε, τουλάχιστον. Αλλά αυτή η εικόνα αγνοει μία ολόκληρη κατηγορία υλικών: κρυστάλλων πάχους ενός ατόμου ή μορίου , κατ 'ουσίαν, δισδιάστατα κρυσταλλικα επιπεδα ατόμων "ξυρισμένα" από τούς συμβατικούς τρισδιάστατους κρυστάλλους.

    Αυτά αποδεικνύονται οτι είναι υλικά θαυμάτων.Σαν παραδειγμα γραφένιο, ενα απλο στρώμα άτομων άνθρακα, διατεταγμένων σε ένα πλέγμα κυψελωτό,που οι συνάδελφοί μου και εγώ απομονώσαμε για πρώτη φορά το 2004. Το γραφένιο είναι ισχυρότερο και πιο σκληρό από το διαμάντι, αλλά μπορεί να τεντωθεί μεχρι και κατα το ένα τέταρτο του μήκους του, όπως το καουτσούκ.Η επιφάνειά του είναι η μεγιστη γνωστή μεταξυ όλων των υλικων,για ποσότητες του ιδίου βάρους.

    Παρά τη λεπτότητα του γραφενιου, είναι στεγανό, μη διαπερατό εναντι αερίων ή υγρών. Άγει θερμική και ηλεκτρική ενέργεια καλλίτερα από χαλκό, και μπορεί να γίνει πρωτη υλη για κατασκευή τρανζίστορ, που είναι ταχύτερα από εκείνα (τα συμβατικα) απο πυρίτιο.

    Καθιστά δυνατά πειράματα με κβαντικά σωματιδια μεγάλης ταχύτητας , οι ερευνητές του CERN κοντά στη Γενεύη, στην Ελβετία, μπορούν μόνο να ονειρεύονται.

    Με μια τέτοια πληθωρα ιδιοτήτων, υπάρχουν μεγάλες ελπίδες για αυτό που θα επιτευχθεί με γραφένιο. Αισιόδοξοι λένε μπαίνουμε σε μια εποχή του άνθρακα. Ακόμη και απαισιόδοξοι υποστηρίζουν μόνο ότι ο αντίκτυπος θα είναι ελαφρώς μικρότερος.


    geia eisai edw? ζεστη ζεστη ευχαριστω
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
     
    ΓΡΑΦΕΝΙΟ Το υλικο του μελλοντος
    Επιστροφή στην κορυφή 
    Σελίδα 1 από 1
     Παρόμοια θέματα
    -
    » Κοντή, παχουλή, αλλά πιο γόνιμη η γυναίκα του μέλλοντος

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
    Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ :: ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ BLOGS :: BLOG CYRANO-
    Μετάβαση σε: