Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Throse4
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» MIA KAΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.......
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΚυρ 14 Απρ - 3:26 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΠΕΣ......
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:27 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ!
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΔευ 6 Μάης - 3:40 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» KAI TΩΡΑ......ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!!!!
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΤετ 17 Απρ - 0:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.....
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 8:48 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

»  ΓΛΥΚΟ ΜΙΛΦΕΙΓ
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΣαβ 8 Δεκ - 1:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Έθιμα των Χριστουγέννων απ’ όλο τον κόσμο!
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 22:09 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 14:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Γιατί υπάρχει η παλίρροια;
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:39 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Εθνική έρημος...
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:35 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Το αστερακι μου!!!!!
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 4:58 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ολες τις παρα φυσιν ξανθες
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΣαβ 13 Οκτ - 13:19 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ::: ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 13:16 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ......
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 10:53 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 15, στις Τετ 10 Απρ - 8:51
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Συνταγές από το GreekCook.gr
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

 

 Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Admin
Admin
ΔΕΣΠΟΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 1540
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2010
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία   Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία Icon_minitimeΚυρ 19 Δεκ - 1:12

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Η Τασσώ Καββαδία, η διασημότερη αλλά ταυτόχρονα και η πιο αγαπητή ''κακιά'' του ελληνικού κινηματογράφου, έφυγε από την ζωή σε ηλικία 91 χρόνων.

Η κηδεία της θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, στις 11:00 το πρωί στο Α' Νεκροταφείο Αθηνών.

Την καθιέρωσαν οι ρόλοι της "κακιάς'". Πεθερά, αδελφή, νύφη ακόμα και δεσμοφύλακας αναμορφωτηρίου. Όπως έλεγε και η ίδια, «ήμουν αυστηρή, όχι κακιά, αλλά σωστή για τα δεδομένα της εποχής. Δεν είχα άδικο να αντιπαθώ την Τζένη Καρέζη που τα' φτιαξε με τον Κούρκουλο, ο οποίος ήταν αρραβωνιασμένος με την κόρη μου, ή με τον Μάνο Κατράκη που η κομμώτρια Λάσκαρη τον απατούσε και του έτρωγε τα λεφτά».

Στο θέατρο, πάντως, έπαιξε ρόλους που κάλυπταν όλο το ρεπερτόριο, με μοναδική εξαίρεση την αρχαία τραγωδία. «Δεν έπαιξα αρχαία τραγωδία γιατί τη σέβομαι πάρα πολύ είναι κάτι μουσειακό για μένα. Ποτέ δεν μου έγινε πρόταση. Δεν μου αρέσει το μουσειακό θέατρο, μου αρέσει το καθημερινό θέατρο», είχε δηλώσει.

Σπούδασε πιάνο στην Αθήνα, ζωγραφική και διακόσμηση στο Παρίσι, σκηνογραφία και ενδυματολογία κοντά στο Γιάννη Τσαρούχη και υποκριτική στη Δραματική Σχολή του Θεάτρου Τέχνης κοντά στον Κάρολο Κούν.

Από το 1954 ως το 1967 εργάστηκε στο ραδιόφωνο ως δημιουργός και εκτελέστρια. Από το 1955 ως το 1969 εργάστηκε σε εφημερίδες και περιοδικά ως συντάκτρια του ελεύθερου και καλλιτεχνικού ρεπορτάζ. Επίσης, ασχολήθηκε με λογοτεχνικές και άλλες μεταφράσεις.

Έχει συμμετάσχει από το 1954 σε ελληνικές και ξένες παραστάσεις και έργα στο θέατρο και τον κινηματογράφο, ενώ έχει εμφανιστεί και στην τηλεόραση.

Απέκτησε τρία παιδιά.

Κινηματογραφικές ταινίες:

" Κυριακάτικο ξύπνημα (1954) .... Λίζα Καραγιάννη

" Στέλλα (1955) .... αδελφή Αλέκου

" Καταδικασμένη κι απ' το παιδί της (1955)

" Διακοπές στην Αίγινα (1958)

" Το κλωτσοσκούφι (1960) .... Ουρανία

" Ερόικα (1960)

" Φαίδρα (1962)

" Ένας μεγάλος έρωτας (1964) .... Αθηνά

" Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα (1965) .... κυρία Αγλαΐα Ξ. Παπαμήτρου

" Ιστορία μιας ζωής (1965)... Ελένη Παπαδήμα

" Δύσκολοι δρόμοι (1965)

" Στεφανία (1966) .... διευθύντρια φυλακών

" Δάκρυα οργής (1967) .... μητέρα Μάνου

" Καπετάν φάντης μπαστούνι (1968) .... Βασιλική

" Όλγα αγάπη μου (1968) ... Έλενα

" Πολύ αργά για δάκρυα (1968)... Κατακουζηνού

" Η κραυγή μιας αθώας (1969)... Λέλα

" Ξύπνα, Βασίλη! (1969) .... κυρία Φαρλάκου

" Μια τρελή τρελή σαραντάρα (1970) .... Αιμιλία

" Φρενίτις (1971) ... Ρέα

" Η αμαρτία της ομορφιάς (1972) .... Κατερίνα Βλαστού

" Αναζήτησις (1972) .... Νατάσσα

" Ο γιος μου ο Στέφανος (1975) .... Ζωή

" Δονούσα (1992)

" Προς την ελευθερία (1996)

" Χαμένες νύχτες (1997)

" Παταγονία (1998)

" Θηλυκή εταιρεία (1999)...Σταμάτα

" Φοβού τους Έλληνες (2000) .... γιαγιά Μαρία

" Αλέξανδρος και Αϊσέ (2001)

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ:

" Ο σπαγκοραμμένος

" Ταβέρνα

" Θύελλα 1987.... Ρένα

" Ο χήρος, η χήρα και τα χειρότερα (ANT1, 1991-93) ....Γκόλντι

" Γίγας μοτέλ (Mega Channel, 1993-94)....κυρία Γαλατεία

" Ανίσχυρα ψεύδη (ΕΤ1, 1999-2000)

" Παππούδες εν δράσει (ΕΤ-1, 2000-01)....Αναστασία

" Για μια γυναίκα και ένα αυτοκίνητο (ANT1, 2001-02)



ΠΗΓΗ:tlife.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dream.forumgreek.com
 
Έφυγε η αγαπημένη ''κακιά'' Τασσώ Καββαδία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :: ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: