Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Throse4
Παρόμοια θέματα
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» MIA KAΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.......
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΚυρ 14 Απρ - 3:26 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΠΕΣ......
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:27 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ!
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΔευ 6 Μάης - 3:40 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» KAI TΩΡΑ......ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!!!!
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΤετ 17 Απρ - 0:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.....
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 8:48 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

»  ΓΛΥΚΟ ΜΙΛΦΕΙΓ
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΣαβ 8 Δεκ - 1:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Έθιμα των Χριστουγέννων απ’ όλο τον κόσμο!
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 22:09 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 14:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Γιατί υπάρχει η παλίρροια;
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:39 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Εθνική έρημος...
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:35 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Το αστερακι μου!!!!!
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 4:58 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ολες τις παρα φυσιν ξανθες
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΣαβ 13 Οκτ - 13:19 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ::: ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 13:16 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ......
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 10:53 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 15, στις Τετ 10 Απρ - 8:51
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Συνταγές από το GreekCook.gr
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

 

 12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
anna

anna


Αριθμός μηνυμάτων : 923
Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα

12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος   12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος Icon_minitimeΤετ 23 Ιουν - 10:05

Το μυαλό σας και ο τρόπος που σκέφτεστε είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας και η κινητήριος δύναμη σε όλες σας τις καθημερινές ενέργειες. Μπορεί να βοηθήσει ή να εμποδίσει τις προσπάθειές σας να χάσετε και να κρατήσετε μακριά το βάρος με εντυπωσιακό τρόπο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Δείτε αν μπορείτε να βρείτε στο κείμενο που ακολουθεί δικές σας σκέψεις και ακολουθήστε τις συμβουλές των ειδικών για μικρές παραλλαγές και νέο τρόπο σκέψης που θα σας βάλουν στον σωστό δρόμο:

1. «Μου αξίζει να φάω ή να πιω επειδή γυμνάστηκα, επειδή είμαι λυπημένη, επειδή δούλεψα σκληρά σήμερα.»

Η αξιοποίηση της τροφής ή του ποτού για να σας φτιάξει τη διάθεση ή για να ανταμείψετε τον εαυτό σας, σπάνια αποδίδει και είναι ένας σίγουρος τρόπος για να βάλετε βάρος. Βρείτε εναλλακτικούς τρόπους ανταμοιβής, όπως ένα χαλαρωτικό μπάνιο ή ένα νέο κραγιόν.

Νέος τρόπος σκέψης: Αυτό που πραγματικά μου αξίζει είναι ένα λεπτό, γυμνασμένο και υγιές σώμα για το οποίο μπορώ να είμαι υπερήφανη.

2. «Είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά, σε ζάχαρη, σε θερμίδες οπότε θα φάω περισσότερο.»

Θυμηθείτε τον χρυσό κανόνα – αν τρώτε περισσότερες θερμίδες από όσες καίτε, θα πάρετε βάρος, οπότε δεν έχει σημασία πόσο αγνό φαίνεται ένα τρόφιμο. Μην το παρακάνετε. Ακούστε την όρεξή σας και σταματήστε όταν έχετε χορτάσει.

Νέος τρόπος σκέψης: Ένα τρόφιμο χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά, σε ζάχαρη, σε θερμίδες δεν θα αποβεί προς όφελος μου αν το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία για να τρώω περισσότερο.

3. «Ποτέ δεν θα είμαι λεπτή – χρόνια δίαιτας έχουν βλάψει τον μεταβολισμό μου.»

Ο Dr Prentice της Μονάδα Διατροφής του Ανθρώπου του Dunn στο Καίμπριτζ λέει:

«Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι o μεταβολισμός σας μειώνεται όταν κάνετε δίαιτα. Είναι ο τρόπος του σώματος να αντιδράσει, όταν νομίζει ότι μπορεί να αντιμετωπίσει πείνα, αλλά έχουμε ανακαλύψει πως ανακάμπτει λίγες εβδομάδες αφού λήξει η δίαιτα.»

Νέος τρόπος σκέψης: Ο μεταβολισμός μου λειτουργεί κανονικά και μπορώ να καίω επιπλέον 200 – 300 θερμίδες με κάθε 30 λεπτά άσκησης.

4. «Αν μου απαγορεύσω τα υψηλής θερμιδικής αξίας τρόφιμα που μου αρέσουν, θα αποκτήσω το σώμα των ονείρων μου.»

Μεγάλο λάθος. Το ανθρώπινο μυαλό είναι ένα πολύ σύνθετο πράγμα. Την στιγμή που λέτε στον εαυτό σας ότι δεν επιτρέπεται να τρώτε ένα συγκεκριμένο τρόφιμο, γίνεται ακόμη πιο επιθυμητό.

Νέος τρόπος σκέψης: Μπορώ να τρώω τα πάντα, αλλά με μέτρο.

5. «Ποτέ δεν θα είμαι λεπτή – Λατρεύω το νόστιμο φαγητό.»

Δεν υπάρχει πρόβλημα! Δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος εχθρός των τροφίμων για να χάσει βάρος. Στην πραγματικότητα ισχύει το αντίθετο – απλά μην το παρακάνετε! Χρησιμοποιήστε την αγάπη σας για τα τρόφιμα ώστε να δοκιμάσετε νέες συνταγές, νέα τρόφιμα και βρείτε πιο υγιεινούς τρόπους μαγειρέματος.

Νέος τρόπος σκέψης: Το καλό φαγητό δεν χρειάζεται να είναι πλούσιο σε λιπαρές κρέμες, έλαια, λίπη και σάλτσες για να είναι νόστιμο.

6. «Όλη η οικογένειά μου είναι υπέρβαρη, οπότε γιατί να προσπαθήσω να αλλάξω το βάρος μου;»

Τα γονίδιά σας παίζουν σημαντικό ρόλο στον καθορισμό της φυσικής κατανομής του βάρους σας, αλλά επειδή οι συγγενείς σας είναι υπέρβαροι δεν σημαίνει ότι πρέπει να είστε κι εσείς. Φάτε υγιεινά τρόφιμα, μικρότερες μερίδες, αυξήστε τα επίπεδα δραστηριότητάς σας και γυμναστείτε περισσότερο για να το ξεπεράσετε.

Νέος τρόπος σκέψης: Δεν μπορώ να μεταβάλλω το DNA μου, αλλά μπορώ να διαβεβαιώσω πως θα γίνω το καλύτερο που μπορώ να είμαι.

7. «Είμαι τόσο κουρασμένη που χρειάζομαι πραγματικά μια σοκολάτα, ένα μπισκότο, μία τούρτα για να μου περάσει.»

Όταν αισθάνεστε κουρασμένες, ένα γλυκό σνακ θα αυξήσει τα επίπεδα ζάχαρης στο αίμα σας, και γι’αυτό σας δίνει συχνά τη γρήγορη ικανοποίηση που ποθείτε. Η τόνωση αυτή όμως είναι σύντομη και ακολουθείται συνήθως από ακόμα μεγαλύτερη κούραση. Προσπαθήστε να τρώτε λίγο και συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας, σνακ με φρούτα, ξηρούς καρπούς και δημητριακά.

Νέος τρόπος σκέψης: Όταν αισθάνομαι κουρασμένη, αυτό που χρειάζομαι είναι τρόφιμα χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά και χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.

8. «Είναι κρίμα να το πετάξω, γι’αυτό θα το φάω.»

Αυτό είναι ενάντια στον χαρακτήρα σας να πετάτε το φαγητό, αλλά θυμηθείτε – αν το βάλετε στον κάδο, το πετάξατε οριστικά. Αλλά αν το φάτε μπορεί να «κολλήσει» γύρω στους γοφούς, τους μηρούς ή το στομάχι σας για τα επόμενα χρόνια!

Νέος τρόπος σκέψης: Αν δεν είμαι πεινασμένη, δεν θα φάω περισσότερο.

9. «Η παράλειψη του πρωινού είναι ένας εύκολος τρόπος να μειώσω τις θερμίδες»

Ο πειρασμός να παραλείψετε το πρωινό μπορεί να είναι δελεαστικός. Ωστόσο, πολυάριθμες μελέτες επιβεβαιώνουν ότι αυτοί που παραλείπουν το πρωινό τους καπνίζουν περισσότερο, πίνουν περισσότερο αλκοόλ, ασκούνται λιγότερο και καταναλώνουν περισσότερες θερμίδες ημερησίως από αυτούς που τρώνε πρωινό. Ως το μεσημέρι θα έχετε πολύ χαμηλά επίπεδα σακχάρου στο αίμα και μπορεί να νιώσετε μία ακατανίκητη θέληση να φάτε σνακ πλούσια σε λιπαρά, ζαχαρούχα τρόφιμα, τσάι και καφέ, ακόμη και μια αυξημένη επιθυμία να καπνίσετε.

Νέος τρόπος σκέψης: «Τρώγοντας πρωινό, ακόμα κι αν είναι χαμηλό σε λιπαρά, ορισμένα φρούτα ή ένα τοστ ολικής αλέσεως θα μου δώσει μεγαλύτερο έλεγχο του τι θα επιλέξω να φάω το υπόλοιπο της ημέρας.»

10. «Έφαγα παραπάνω στο γεύμα οπότε ας φάω κι επιδόρπιο.» Χρησιμοποίησε τον κανόνα 80 προς 20. Αν ακολουθείτε έναν υγιεινό τρόπο διατροφής το 80% του χρόνου, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε και πολύ για το άλλο 20%. Είναι λιγότερο πιθανό να σαμποτάρετε τις προσπάθειές σας όταν έχετε μία περιστασιακή παρεκτροπή-ακόμα κι αν φάτε περισσότερο.

Νέος τρόπος σκέψης: «Το παράκανα σε αυτό το γεύμα, οπότε στο επόμενο ας επιλέξω κάτι με χαμηλές θερμίδες, όπως φρούτα ή σορμπέ.»

11. «Η ετικέτα λέει ότι είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά, light, ή μειωμένα λιπαρά , γι’αυτό πρέπει να είναι καλύτερη επιλογή.»

Οι λέξεις «light» τείνουν να οδηγήσουν κάποιον να υποθέσει ότι αυτά τα τρόφιμα είναι χαμηλά σε θερμίδες ή λιπαρά. Ωστόσο, δεν συμβαίνει απαραίτητα αυτό καθώς μπορεί απλά να σημαίνει ότι το προϊόν έχει πιο ανοιχτό χρώμα ή είναι διαφορετικής υφής από ένα άλλο παρόμοιο προϊόν. «Μειωμένης περιεκτικότητας σε λιπαρά», δεν σημαίνει απαραίτητα με χαμηλά λιπαρά. Ένας κατασκευαστής σνακ παράγει προϊόντα μειωμένης περιεκτικότητας σε λιπαρά, τα οποία έχουν 50% λίπος σε σύγκριση με το 62% στην κανονική συσκευασία. Και τα δύο εξακολουθούν να είναι υψηλά σε λιπαρά. Τα προϊόντα «χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά» μπορεί να μην είναι όπως φαίνονται. Καθώς το λίπος δίνει σε πολλά τρόφιμα την γεύση τους, οι κατασκευαστές συχνά αντικαθιστούν αυτό με περισσότερη ζάχαρη.

Νέος τρόπος σκέψης: Δεν θα βλέπετε την σήμανση ως το πράσινο φως για την δίαιτα.

12. «Κάνω αρκετή γυμναστική, γι’αυτό θα πρέπει να μπορώ να τρώω ό, τι μου αρέσει.»

Για να κάψετε 500 θερμίδες θα πρέπει να τρέξετε περίπου μία ώρα. Όμως για να φάτε 500 θερμίδες θα χρειαστούν λιγότερο από δύο λεπτά, με τη μορφή ενός Big Mac, μίας σοκολάτας ή ενός milkshake. Η τακτική άσκηση θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε την όρεξη σας και να τρώτε υγιεινά τρόφιμα, αλλά αν δεν προσέχετε τι τρώτε, ειδικά όταν πρόκειται για την απώλεια βάρους, θα αγωνίζεστε για μία ήδη χαμένη μάχη.

Νέος τρόπος σκέψης: «Καμία ποσότητα άσκησης δεν θα συμψηφισθεί με ακατάλληλη διατροφή ή με υπερκατανάλωση τροφής.»

e-gynaika.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://randevou-ston-aera5.free-game-talk.com/forum
 
12 Συμβουλές που θα σας Βοηθήσουν να Χάσετε Βάρος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πως οι Γερμανοί πλουτίζουν εις βάρος μας
» 5 συμβουλές για να κάνετε καλή πρώτη εντύπωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :: ΓΥΝΑΙΚΑ-
Μετάβαση σε: