Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ

ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΜΑΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Throse4
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» MIA KAΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.......
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΚυρ 14 Απρ - 3:26 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΠΕΣ......
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΠαρ 6 Δεκ - 16:27 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ!
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΔευ 6 Μάης - 3:40 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» KAI TΩΡΑ......ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!!!!!!
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΤετ 17 Απρ - 0:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.....
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 8:48 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

»  ΓΛΥΚΟ ΜΙΛΦΕΙΓ
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΣαβ 8 Δεκ - 1:54 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Έθιμα των Χριστουγέννων απ’ όλο τον κόσμο!
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 22:09 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 14:23 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Γιατί υπάρχει η παλίρροια;
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:39 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Εθνική έρημος...
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΤετ 24 Οκτ - 11:35 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» Το αστερακι μου!!!!!
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 4:58 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ προς ολες τις παρα φυσιν ξανθες
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΣαβ 13 Οκτ - 13:19 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ::: ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 13:16 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

» ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ......
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΠεμ 11 Οκτ - 10:53 από ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 15, στις Τετ 10 Απρ - 8:51
ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Συνταγές από το GreekCook.gr
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΩΔΙΩΝ

 

 ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CYRANO

CYRANO


Αριθμός μηνυμάτων : 1260
Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2010
Ηλικία : 57
Τόπος : Αθηνα

ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ   ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ   ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ  ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ Icon_minitimeΠεμ 29 Δεκ - 13:35

Η τελική εφόρμηση του σπέρματος προς το ωάριο γίνεται πλέον γνωστή, στις γενικές της γραμμές, μετα απο έρευνες Γερμανων και Ουκρανων επιστημόνων, τα δυο άρθρα των οποίων εδημοσιεύθησαν προσφάτως στο περιοδικό Νature ταυτοχρόνως. Μόρια της πρωτείνης-υποδοχέως CatSper, που εδρεύουν στην επιφάνεια των κυττάρων σπέρματος, μόλις υποδεχθούν μόρια προγεστερόνης, θηλυκής ορμόνης, κινητοποιούν αμέσως ενα ηλεκτρικό μηχανισμό προώσεως του σπέρματος. Ιόντα ασβεστίου Ca++ εισρέουν αμέσως, μεσω πυλών που ανοίγουν στην κυτταρική μεμβράνη, στο εσωτερικό του κυττάρου. Το ηλεκτρικό ρεύμα που προκύπτει ενεργοποιεί μόρια στην ουρά του σπέρματος, τα οποία ειναι του ιδίου τύπου με τα ανάλογα μόρια που υπάρχουν στους μύες, παρ' όλο που η ουρά δεν έχει πραγματικούς μύες. Οπως οι μύες περιστέλλονται με την ροή ρεύματος (ιόντων ασβεστίου), ετσι και η ουρά αρχίζει να συστέλλεται και να 'μαστιγώνει' το περιβάλλον, προωθώντας το κύτταρο εντός του ωαρίου. Εχει αποδειχθεί οτι η μή λειτουργία των πρωτεϊνών CatSper ισοδυναμεί με μή γονιμοποίηση. Γενετική προδιάθεση δυσλειτουργίας της οικογενείας των πρωτεϊνών προκαλεί υπογονιμότητα. Αντιθέτως, ουσίες που θα απέκλειαν τους υποδοχείς αυτούς θα συνεισέφεραν στον έλεγχο των γεννήσεων. Η πρωτείνη αυτή ειναι μόνον μια απο αυτές που εμπλέκονται στην γονιμότητα, η πρωτη οικογένεια πρωτεϊνών που ο ρολος τους κατεδειχθη. Τα υπόλοιπα στάδια μέλλουν να διαφωτισθούν. Η οικογένεια CatSper περιλαμβάνει 4 πρωτεϊνες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]




δεντρο δεντρο δεντρο δεντρο δεντρο δεντρο δεντρο melisoyles melisoyles melisoyles melisoyles melisoyles melisoyles τριανταφυλλο τριανταφυλλο τριανταφυλλο τριανταφυλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΡΩΤΕΊ'ΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΑΣ :: ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ BLOGS :: BLOG CYRANO-
Μετάβαση σε: